Завдання з основ здоров’я на період карантину 06 – 24 квітня 2020 року 9 клас

9 клас

1. Тема уроку: Вплив психоактивних речовин на репродуктивне здоров’я. Профілактика вроджених вад.

       Опрацювати § 24 (п.2 стор 116-117).

      Оскільки дана тема в підручнику майже не висвітлена прочитайте статтю, що подається нижчеВплив психоактивних речовин на…”

     Вплив психоактивних речовин на репродуктивне здоров’я. Профілактика вроджених вад. Значення регулярних профілактичних оглядів. Соціально-психологічні послуги держави для молоді

Обміркуйте й обговоріть ситуацію. Установлено, що куріння скорочує тривалість життя на 8-15 років, призводить до передчасної смерті, збільшує випадки так званої раптової смерті немовляти, якщо його мати курила. Чому ж, знаючи це, люди курять?

1. Вплив психоактивних речовин на репродуктивне здоров’я

Психоактивными називають будь-які речовини природного або штучного походження, що впливають на роботу центральної нервової системи, призводячи до зміни психічного стану. Деякі психоактивні речовини використовують у медицині для лікування психічних захворювань. Але на здорову людину психоактивні речовини завжди чинять згубну дію, шкодять її здоров’ю. Найпоширенішими психоактивними речовинами є нікотин, алкоголь, наркотики. Усі вони надзвичайно шкідливі для репродуктивного здоров’я підлітків.

Тютюнокуріння в підлітковому віці негативно впливає на всі фізіологічні системи, зокрема й на процес формування репродуктивної системи. Ситуація ускладнюється тим, що наслідки цього можуть виявитися пізніше, коли вже зрілі чоловік і жінка вирішують народити дитину. Можливо, вони вже й кинули курити, але наслідки підліткового тютюнокуріння негативно впливають на них самих і на здоров’я їхньої майбутньої дитини.

Наслідки тютюнокуріння становлять загрозу й на генетичному рівні, вони позначаються на нащадках у другому й третьому поколіннях. Наприклад, учені виявили зв’язок між тютюнокурінням і появою зайвої хромосоми в генотипі нащадків.

Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповідь на запитання. Згідно із Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення», який набув чинності з 22 вересня 2005 року, заборонено тютюнокуріння в місцях, що визначені рішенням відповідних міських, сільських або селищних органів самоврядування.

У яких саме місцях вашого міста чи села діє ця заборона? Що треба робити, якщо цей закон порушують?

Негативний вплив нікотину на репродуктивне здоров’я підлітків виявляється не відразу, а із часом. Це не день і не місяць, а роки. Подумайте про те, які проблеми можуть на вас чекати за кілька років, якщо сьогодні ви робите хибний вибір. Сподіваємося, що в кожного з вас вистачить знань, сили волі й любові до себе, аби ви зробили вибір, який не завдасть шкоди вашому здоров’ю!

Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповідь на запитання. Визначено, що серце курця робить за добу на 12-15 тисяч скорочень більше, ніж серце некурця. До яких наслідків це може призвести?

Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповідь на запитання. У складі сигаретного диму міститься близько 200 шкідливих речовин, зокрема чадний газ, сажа, синильна кислота, миш'як, бензен, амоніак, сірководень, ацетилен, канцерогенні й токсичні речовини. Що ви знаєте про ці речовини та їхній вплив на організм людини?

Алкоголь також є психоактивною речовиною, що негативно впливає на репродуктивне здоров’я. Насамперед алкоголь порушує спадковий матеріал статевих клітин, що призводить до тяжких наслідків для нащадків — розумової відсталості, захворювань внутрішніх органів тощо.

Підліток, який уживає алкоголь, може не замислюватися про віддалені наслідки своїх дій. Утім, в організмі дівчинки-підлітка вже є всі ті клітини, що передаватимуть майбутнім нащадкам генетичну інформацію. І уявіть, що вже з підліткового віку на ці клітини буде впливати алкоголь!

Алкоголь чинить на організм майбутніх батьків отруйну дію. Він порушує обмін речовин, знижує опірність інфекціям, уражає майже всі фізіологічні системи, зокрема й репродуктивну. Алкоголь завдає шкоди структурі й генетичному матеріалу статевих клітин: яйцеклітинам — у жінок і сперматозоїдам — у чоловіків.

Які проблеми можуть чекати на підлітків через кілька років (декілька десятиліть), якщо сьогодні вони зробили хибний вибір?

Поясніть, чому діти, народжені матерями, які вживали алкоголь і тютюн, більше схильні до захворювань.

У міру звикання до алкоголю в чоловіків поступово слабшає статевий потяг, нормальна статева діяльність може стати неможливою навіть у молодих людей. Надмірне вживання алкоголю може призвести до безплідності, оскільки в чоловічих статевих клітинах відбуваються негативні зміни, вони можуть гинути під його впливом.

Самих лише знань про те, що алкоголь шкідливий і що його вживання небезпечне, замало. Треба мати певні вольові якості, щоб це знання стало основою вашої поведінки й спонукало до прийняття тих чи інших рішень. Якщо вам запропонували алкоголь, то ваша дорослість виявиться саме у відмові, а незрілість — у згоді. Пам’ятайте, що після першої ж чарки ваш мозок уже не зможе нормально оцінювати те, що відбувається, ваша поведінка зміниться й залежатиме не від вас, а вашому здоров’ю і, можливо, життю загрожуватиме небезпека.

Наркотики — це найсильніші психоактивні речовини, з якими може стикнутися підліток. Наркотики ще більше, ніж нікотин та алкоголь, порушують генетичний апарат статевих клітин. Вони діють на ендокринну систему, порушують нормальний синтез гормонів і припиняють процеси розвитку в підлітковому віці.

Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповідь на запитання. У світовому масштабі кількість жертв наркоманії більша, ніж втрати в усіх війнах і катастрофах. Як може людство протистояти цій біді?

Наркозалежна людина незворотно руйнує своє здоров’я, зокрема й репродуктивне. У неї знижується рівень статевих гормонів і здатність до зачаття, швидко згасає статевий потяг. Особливою небезпекою для потомства є зловживання наркотичними препаратами під час вагітності. Наркотичні речовини потрапляють у плід і отруюють його. Наркотики потрапляють і в материнське молоко, тому мати-наркоманка не може годувати свою дитину. Діти наркоманів страждають від спадкових вад, порушень роботи нервової системи та інших фізіологічних систем організму. Але найчастіше ці діти просто не народжуються, бо гинуть на ранніх стадіях ембріогенезу. Не випадково кажуть, що наркотики можуть стати стратегічною зброєю для знищення цілої країни.

Приймаючи рішення щодо того, чи пробувати наркотики, ви повинні пам’ятати про те, що в цей момент робите вибір між улаштуванням свого життя та його руйнуванням.

2. Профілактика вроджених вад

Уродженою вадою розвитку називають будь-яке анатомічне відхилення в розвитку плода в період вагітності.

Помірно тяжкі вади вимагають певного лікування, але вони не загрожують життю дитини. Тяжкі вади потребують негайного лікування, зазвичай хірургічного, щоб зберегти дитині життя. Летальні вади є несумісними із життям.

Вади розвитку легше попередити, ніж лікувати. Щоб зберегти своє репродуктивне здоров’я, потрібно не мати шкідливих звичок, не курити, не вживати алкоголь, наркотики, вести здоровий спосіб життя, раціонально харчуватися. У разі необхідності слід вчасно отримати генетичну консультацію, пройти необхідні обстеження, а за потреби, й відповідне лікування. Так можна усунути більшу частину негативних чинників.

Кожен із вас уже в підлітковому віці відповідає за здоров’я своїх іще не народжених дітей. Від того, як ви зараз живете, якого способу життя дотримуєтеся, залежить здоров’я ваших нащадків.

3. Значення регулярних профілактичних оглядів для хлопців та дівчат. Профілактика та раннє виявлення онкологічних захворювань молочної залози (огляд мамолога)

Підлітковий віковий період характеризується інтенсивними фізичними змінами, бурхливою фі­зіологічною перебудовою організму. Підліток по­чинає швидко рости – темпи зростання можна порівняти тільки з внутрішньоутробним періодом і віком від народження до 2 років.

У різко зростаючому організмі підвищуються потреби у кисні та поживних речовинах, збільшу­ються об’єм серця і легень, глибина дихання для забезпечення киснем. Нестабільність гормональ­ної, нервової та вегетативної регуляції може призводити до певних розладів. Характерними є значні коливання артеріального тиску, часті головні болі, болі у м’язах, проблеми із щитовидною залозою та  жовчним міхуром. 

Усім вам відомо, що хворобу легше попередити, ніж вилікувати. Тому важливими є профілактичні огляди, коли визначають загальний стан здоров’я людини, оцінюють роботу всіх важливих систем та органів. Саме під час профілактичного огляду можна виявити більшість захворювань на початковій стадії. Слід уважно ставитися до отриманих результатів обстеження та у випадку необхідної додаткової консультації вчасно звертатися до лікаря-фахівця.

Згідно із нормативними документами МОЗ України, учні загальноосвітніх навчальних закладів повинні щороку проходити профілактичні огляди у присутності одного з батьків або іншого закон­ного представника у лікувально-профілактичному закладі за місцем спостереження дитини. Під час таких оглядів лікарі проводять обстеження учнів, роблять висновок про стан їхнього здоров’я, ви­значають групу для занять фізичною культурою, дають рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування, профілактичних щеплень, режиму, хар­чування та здійснення інших заходів. Огляди лікарів різного профілю (хірурга, офтальмолога, стоматолога, ЛОР-лікаря, невролога, ендокринолога і психіатра) є обов’язковими при вступі до школи та вищих навчальних закладів. Протягом навчання у школі такі огляди рекомендують за наявності певних ознак захворювання при щорічному огляді.

У підлітковому періоді також відбувається формування харак­теру, поведінки, у тому числі  набуття шкідливих звичок. Змінюєть­ся соціальне оточення, що зумовлено зміною умов навчання, побуту, вибором професії та оволодін­ня нею, від’їздом із батьківського дому, розставан­ням із членами родини та друзями.

Тож психологічне здоров'я підлітків також потребує уваги. По­ліпшення навичок спілкування та уміння розв’язу­вати проблеми, зміцнення впевненості у собі мо­жуть сприяти запобіганню таких проблем, як порушення поведінки, тривога, депресія, розлади харчової поведінки, а також різні форми ризикованої поведінки, включаючи вживання психоактивних речовин.

Пам’ятайте! Свідоме та уважне ставлення до свого здоров’я допоможе уникнути багатьох захворювань та порушень, що можуть вплинути на усе подальше життя!

 

Мамологія як профілактика раку грудей — Клініка ISIDA Київ, УкраїнаПрофілактика та раннє виявлення онкологічних захворювань молочної залози

 

Усім вам відомо, що хворобу легше попередити, ніж вилікувати. Тому важливими є профілактичні огляди, коли визначають загальний стан здоров’я людини, оцінюють роботу всіх важливих систем та органів. Саме під час профілактичного огляду можна виявити більшість захворювань на початковій стадії. Слід уважно ставитися до отриманих результатів обстеження та у випадку необхідної додаткової консультації вчасно звертатися до лікаря-фахівця. Дівчатам варто регулярно приходити на огляд до лікаря-мамолога для профілактики та раннього виявлення онкологічних захворювань молочної залози.

Мамологія (від латин. mamma — молочна залоза та грец. logos — наука) — це розділ медицини, що займається діагностикою, лікуванням і профілактикою захворювань молочних залоз. Такі захворювання, на жаль, сьогодні є дуже поширеними, але більшість із них є виліковними за умови ранньої діагностики та вчасного лікування. Особливо важливою є рання діагностика раку молочної залози, оскільки чим раніше буде виявлена злоякісна пухлина, тим більша ймовірність того, що лікування буде успішним.

На жаль, за останні роки суттєво підвищився рівень захворюваності на рак молочної залози. Екологічні проблеми, значні психологічні та фізичні навантаження жінок, нестача йоду в організмі, пристрасть до алкоголю та паління, генетична схильність, небажання проходити профілактичні огляди і незначні, початкові зміни у молочних залозах, що «задавнюються», і призводять до розвитку раку молочної залози. Дівчатам варто уважно ставитись до свого здоров’я, вчасно реагувати на виникнення больових відчуттів, ущільнень у грудях. За потреби звертатись до профільних лікарів: гінеколога та мамолога.

 

4. Соціально-психологічні та медичні послуги держави для молоді

Держава і суспільство зацікавлені у формуванні в молоді відповідального ставлення до власного здоров’я та здоров’я близьких, формуванні в молоді моральних цінностей. Наше завдання — навчитися захищати своє право на здоров’я, повноцінне життя, здорове потомство.

Для психологічної підтримки дітей відкрито Національну дитячу «гарячу» лінію,  де кожному нададуть кваліфіковану допомогу

Система центрів соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді функціонує на державному, регіональному та місцевому рівнях. Метою таких закладів є правова, психологічна, освітня, реабілітаційна допомога конкретній людині чи окремим соціальним групам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги. У більшості таких центрів працюють команди фахівців: соціальний педагог, психолог, реабілітолог, соціальний працівник тощо. До роботи в центрах долучають також волонтерів — школярів і студентів.

Основними принципами діяльності центрів соціальних служб для молоді є законність, доступність, конфіденційність, відповідальність за дотримання етичних та правових норм під час надання допомоги, недопущення дискримінаційних дій щодо соціально незахищених категорій дітей і молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги.

Держава і суспільство зацікавлені у формуванні в молоді відповідального ставлення до власного здоров’я та здоров’я близьких, формуванні в молоді моральних цінностей. Ваше завдання – навчитися захищати своє право на здоров’я, повноцінне життя, здорове потомство.

Гуляйпільський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та ...Система центрів соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді функціонує на державному,  регіональному та місцевому рівнях. Метою таких закладів є правова, психологічна, освітня, реабілітаційна допомога конкретній людині чи окремим соціальним групам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги. У більшості таких центрів працюють команди фахівців: соціальний педагог, психолог, реабілітолог, соціальний працівник тощо. До роботи в центрах долучають також волонтерів – школярів і студентів.

Основними принципами діяльності центрів соціальних служб для молоді є законність, доступність, конфіденційність, відповідальність за дотримання етичних та правових норм під час надання допомоги, недопущення дискримінаційних дій щодо соціально незахищених категорій дітей і молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги.

Кабінету медичної допомоги підліткам та молоді Яремчанської ЦМЛ ...Клініка, дружня до молоді (КДМ) – самостій­ний центр або структурний підрозділ (відділення) закладу охорони здоров’я, що надає медико-соціальну допомогу підліткам віком 14-18 років і мо­лоді віком до 24 років з проблем збереження здоров’я на основі «дружньо­го підходу» через розуміння їхніх проблем, спіль­ний пошук шляхів зміни поведінки, збереження здоров’я. У КДМ підлітки і молодь мають реаль­ну можливість самостійно отримати медичну й психологічну допомогу, інформацію про збережен­ня здоров’я, а отже, легше подолати період дорос­лішання. «Дружній підхід» передбачає такі принци­пи: добровільність, доброзичливість, доступність, конфіденційність, анонімність, неосудливе став­лення до відвідувача тощо.

У центрі КДМ працюють: підлітковий лікар, дерматовенеролог, гінеколог, психолог, психоте­рапевт, психіатр, соціальний працівник; КДМ взає­модіє з центрами соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді.

Основними формами роботи таких центрів є консультації, тренінги, лекторії, семінари, круглі столи, фестивалі, тематичні тижні, свята, конкурси, виставки, екскурсії, благодійні акції тощо.

Висновки. Психоактивні речовини негативно впливають на репродуктивне здоров’я як у підлітковому, так і в зрілому віці. Вони можуть бути причиною виникнення вроджених вад розвитку. Необхідна вчасна профілактика вроджених вад, бо їх легше уникнути, ніж лікувати. Важливими є профілактичні огляди, оскільки дають можливість виявити більшість захворювань на початковій стадії і вчасно звернутися до лікаря-фахівця. Для профілактики онкологічних захворювань молочної залози дівчатам необхідно регулярно приходити на огляд до лікаря-мамолога.

Запитання для повторення й обговорення

  1. Які речовини називають психоактивними?

  2. Які наслідки вживання алкоголю для репродуктивного здоров’я?

  3. Які шкідливі речовини містяться у складі сигаретного диму?

  4. Як наркотики впливають на репродуктивне здоров’я людини?

  5. Що треба робити для профілактики вроджених вад?

  6. У чому причина того, що звичку до тютюнокуріння легко набути, але важко позбутися?

  7. Яке значення мають регулярні профілактичні огляди для хлопців і дівчат?

  8. Як функціонує система центрів соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді?

  9. Доведіть, що дівчатам необхідно регулярно приходити на огляд до лікаря-мамолога.

10. На яких основних принципах побудована діяльності центрів соціальних служб для молоді?

2. Тема уроку: Безпека як потреба людини. Види і рівні загроз. Заходи безпеки.

       Опрацювати § 27.

      Перегляньте на YouTube-каналі відеоролик та презентацію по темі уроку за адресами:

https://www.youtube.com/watch?v=tHWaT-8KYe8

https://naurok.com.ua/prezentaciya-bezpeka-yak-potreba-lyudini-vidi-i-rivni-zagroz-zahodi-bezpeki-110449.html

 

3. Тема уроку: Взаємозв’язок особистої, національної і глобальної безпеки. Концепція національної безпеки України. Сфери національної безпеки.

       Опрацювати § 28.

    Перегляньте на YouTube-каналі презентацію по темі уроку за адресою:

https://naurok.com.ua/prezentaciya-globalni-zagrozi-porodzheni-diyalnistyu-lyudini-ta-h-vpliv-na-zdorov-ya-rozvitok-ekologichno-docilnogo-mislennya-i-povedinki-yak-skladova-zdorovogo-sposobu-zhittya-26461.html

Категорія: Робота під час карантину | Додав: siltse-school (20.04.2020)
Переглядів: 630 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar